... {.blog
Krynica 2010/2011
Link 02.01.2011 :: 19:40 Komentuj (2)

Nasze ulubione miejsce wypoczynku - Krynica Zdrój, piękne widoki, śliczna pogoda, czas spędzony z psio-ludzką rodziną - niezastąpione!

Każdy miał, co chciał, Erol patyczki:

Bystra tarzanko w czyściutkim śniegu.

I radość, że znów tu jesteśmy.

Mamy bateryjki naładowane - więc do pracy!!!Tarnowskie goldeny i WOŚP
Link 06.01.2011 :: 16:44 Komentuj (2)

Już po raz szósty kwestujemy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Jak zwykle w Tarnowie zapraszamy na róg ul. Brodzińskiego i Wałowej obok sceny Koncertu Plenerowego od godz. 15,00.


Program Tarnów WOŚP


A tak było w 2008 roku...Golden Retriever Wośp
Link 09.01.2011 :: 20:25 Komentuj (3)

Zmęczeni, ale szczęśliwi. psiaki jak zwykle były otoczone gromadką dzieciaków, ale nie tylko... i dorośli chętnie miziali goldenki, które już po raz szósty kwestowały z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy w Tarnowie, tym razem otrzymały piękne identyfikatory:

i jeszcze golden wośp
Link 10.01.2011 :: 10:15 Komentuj (0)


Praca wykonana przez Marka z wykorzystaniem foremki do ciasta. Ten człowiek z czerwoną twarzą to chyba ja... z Erolem podczas kwestowania.


PSIEJSKO-CZARODZIEJSKO
Link 13.01.2011 :: 16:25 Komentuj (1)


Do napisania programu biblioterapii z udziałem psów skłoniło mnie moje dotychczasowe doświadczenie w pracy dogoterapeutycznej, podczas którego dość często wykorzystywałam słowo czytane. Punktem przełomowym było zaproszenie mnie przez naszego nauczyciela-bibliotekarza do przeczytania w asyście psa książki pt. „Pięciopsiaczki” Wandy Chotomskiej w ramach akcji Cała Polska czyta Dzieciom. Uczniowie widząc, jak pies słucha i reaguje na poszczególne słowa czytanej przeze mnie lektury sami byli zaciekawieni rozwijającą się akcją. Dzięki temu doświadczeniu podczas zajęć terapeutycznych często wykorzystywałam czytanie książek i opowiadań, wyszkoliłam psa tak, aby reagował podniesieniem uszu, przekręceniem łba na poszczególne słowa.


Biblioterapia wychowawcza z udziałem psa PSIEJSKO-CZARODZIEJSKO ma na celu uświadamianie uczniom potrzeby humanitarnego traktowania zwierząt - domowych, hodowlanych i dzikich, z wykorzystaniem literatury i czasopism, ale również audiobooków i dvd. 


Przeprowadziłam lekcję pokazową dla nauczycieli naszej szkoły, której celem było okazanie, jaką rolę pełni pies podczas takich zajęć. Jest nieocenioną pomocą - prezentacji ssaków - rodziny psowatych, ale również przy przeprowadzaniu elementów zabaw integracyjnych, wykorzystywaniu arteterapii i muzykoterapii z psem w roli głównej - przede wszystkim jednak zapewnia poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie. 


Mam nadzieję, że sceptycznie nastawieni zrozumieli, że to dogoterapia to nie psiolecznictwoPies terapeutyczny
Link 22.01.2011 :: 17:46 Komentuj (1)
Pies od dawna pomaga w pracy terapeutycznej pedagogom specjalnym, psychologom, rehabilitantom, logopedom... Jaka jest jego rola? Być - zrównoważonym, chętnym do pracy (czyt. pozytywnie motywowanym), ale i zawsze opanowanym - i to wszystko dla człowieka. Pokutuje przekonanie, że pies terapeutyczny to doskonale zaprogramowana maszyna - do leczenia. Powinien być niezmienny - niezależnie od placówki, w której przebywa, od pogody, kwadry księżyca, zmiany przewodnika - zawsze ma być idealnym psem do leczenia... Nigdy nie może sobie pozwolić na zły nastrój i lenistwo. Bo tak naprawdę to nie pies - tylko pies terapeutyczny.

Pies pomagający w terapii to para - w dosłowym tego słowa znaczeniu - para: pies + terapeuta. Terapeuta musi "czytać psa" znać jego mocne i słabe strony i odpowiednio wykorzystywać w planowaniu działań terapeutycznych. Każdy pies jest inny, ma inny próg wydolności wysiłkowej, męczliwości psychicznej i fizycznej, inne upodobania do zabaw uwarunkowane rasowo, inny temperament... Tylko przyjaciele znają siebie aż tak dobrze, tylko para przyjaciół może wybaczyć sobie drobne niedoskonałości i znaleźć zamiennik. Wspólnie cieszyć się z sukcesów i opłakiwać porażki. By być dobrym przyjacielem psa, trzeba go znać, znać jako zwierzę, które kieruje się instynktami, wiedzieć, jak się uczy, jak regeneruje siły, jak wypoczywa.  A dlaczego o tym???

Szkoła W Psim Świecie obok sekcji agility od listopada 2010 roku prowadzi sekcję psa terapeutycznego. Jej celem jest współpraca tarnowskich dogoterapeutów, wspólne spotkania szkoleniowe, otwarte dyskusje na temat terapii i wykorzystywania w niej zwierząt. Stąd nazwa - sekcja psa terapeutycznego, bo on jest na pierwszym planie.
Wczoraj odbył się egzamin psów terapeutycznych zorganizowany przez sekcję - po co? Aby uświadomić sobie, co jest dobre, a co trzeba naprawić w naszych relacjach z psem przyjacielem. Wszyscy pracujemy już w dogoterapii, mamy własne doświadczenia, wypracowane formy i metody pracy terapeutycznej z psem - ale dobrze, gdy ktoś z boku spojrzy okiem kynologa, nie terapeuty.  Egzaminatorami były osoby nie związane z terapią, ale doskonale znające psychikę psów: Zbigniew Borowiec - miedzynarodowy sędzia kynologiczny, prób pracy psów myśliwskich, Jan Tarnowski - doświadczony hodowca psów myśliwskich, hodowla Brutar i Ada Onik - szkoleniowiec psów, fascynatka wszelkich informacji o psim umyśle. Było to niezywykłe dla nas doświadczenie, zmobilizowało do pracy z psem (bo nic nie mobilizuje tak jak wizja egzaminatora), ale i zachęciło do dalszej. I do poznania lepiej psiego umysłu, psiego świata.

Gorąco polecam: "Oczami psa" Horowitz Alexandra
Odwiedziny Czarodzieja
Link 26.01.2011 :: 14:15 Komentuj (4)

Odwiedził nas na dwa dni Beny (Czarodziej z Taninowego Wzgórza). Chłopak ma już 7 miesięcy i jest zupełnie obiektywnie cudny... Z ojcem Erolem dogadują się świetnie, który jako pies-ekolog zawsze sprząta nasze Tarninowe Wzgórze:

a matka niewychowawczo pokazuje, jak szukać nornic:

Właśnie dowiedziałam się, że Gaja (Basta z Tarninowego Wzgórza) otrzymała wpis do rodowodu HDA Ed0/0 - czyli stawy biodrowe i łokciowe w doskonałej formie!!!