... {.blog
Mój pies nr 2/2011
Link 02.03.2011 :: 16:13 Komentuj (0)


Psia wróżka
Link 07.03.2011 :: 10:00 Komentuj (0)

Dziś dzieciaki podczas zajęć dogoterapii wspomagających rewalidację poznały bajkę o Frydze - psiej wróżce. Wykorzystałam psie imiona zawarte w tekście do analizy i syntezy wyrazowej - ale również imię naszej psicy. Bystra losowo przynosiła literki, a dzieciaki układały jej imię:

 

Polecam Przygody pieska Ryska, ukazały się nowe książeczki:

Piesek Rysek dziś razem z psią wróżką Frygą szukał swojego Pana...Japonia 2011
Link 17.03.2011 :: 12:08 Komentuj (1)
I jak nie kochać psów???

Dogoterapeuta/kynoterapeuta
Link 22.03.2011 :: 06:40 Komentuj (0)
Do ukończenia kursu uzupełniającego nadającego tytuł zawodowy dogoterapeuta/kynoterapeuta zmusiła mnie sytuacja - wprowadzenie dodatkowego zawodu. Dziś tak naprawdę bez praktyki pedagogicznej i terapeutycznej, dogoterapię może prowadzić każdy - wystarczy mieć zdaną maturę i ukończony kurs. I można pracować z pacjentami. Straszne, ale w naszej rzeczywistości tak samo potraktowano nasz zawód jak instruktora prawa jazdy, więcej kynoterapia.
W biegły weeckend ukończyłam wraz z koleżankami z sekcji psa terapeutycznego uzupełniający kurs nadający tytuł zawodowy dogoterapeuty/kynoterapeuty (Silva Lupus). Nie ważne, że od 6 lat prowadzę dogoterapię, jestem praktykującym pedagogiem specjalnym, nauczycielem przyrody, zoopsychologiem, instruktorem szkolenia psów + ukończonych mnóstwo kursów metodycznych, kynologicznych; w świetle prawa nie miałam kwalifikacji - ale teraz już mam! 
Zajęcia na kursie prowadzone były w formie warsztatowej - uśmiałam się do łez, weszłam w rolę pacjenta i psa - co było niezwykłym dla mnie przeżyciem. I poznałam wiele fajnych ludzi pracujących jak ja z psem, wymieniłyśmy doświadczenia podczas nocnych polaków rozmów... Dzięki, dziewczyny!!!


Kalendarz ciąży
Link 26.03.2011 :: 11:34 Komentuj (1)

Wiosna budzi się, rośliny i zwierzęta pragną jednego - żyć i przedłużać gatutek. Bardzo lubię obserwować zaloty Bystrej i Erola - oboje uśmiechnięci, weseli, pewni, że chcą tego, co nastąpi. Wczesnym rankiem moje psiaki z radością "pobawiły się" w ogródku, a czy zabawa będzie owocna, matka natura nam pokaże, już nauczyłam się pokory. Polecam kalendarz ciąży , aby sprawdzić, jak się być może rozwijają nasze maluchy (data pierwszego krycia 26.03.2011).


Niestety nie zawsze tak jest, znane są historie o pseudohodowlach, gdzie suki zapina się w specjalnie przygotowane dyby... lub właściciele na siłę przytrzymują przerażoną sukę. Wczoraj widziałam taką akcję, suka wciśnięta w ogrodzenie, dygocząca ze strachu a nad nią pies, który wie, że jego geny nie mogą zaniknąć. Ale cóż - właściciele nie zareagowali, gdy zwróciłam uwagę, bo to ich psy, ich własność, proszę się nie wtrącać! Nie zdają sobie sprawy, jak może wpłynąć w przyszłości na sukę i jej szczenięta takie traumatyczne spotkanie - lękliwa matka przenosi na dzieci swoje słabości. Choć nie jestem zwolennikiem inseminacji (lubię psy z prawdziwym libido), w takim przypadku jest jedynym właściwym wyjściem, poza oczywiście zrezygowaniem z całej akcji. Nic za wszelką cenę - za mało mamy bezdomnych psiaków??? A wszystko z błędnego przekonania, że suka raz w życiu musi mieć młode, że ciąża ją wyleczy z bojaźliwości, lub z chęci pobawienia się w hodowcę, bo dzieci w domu chcą mieć szczeniaczki... przerażające, jak przedmiotowo traktujemy naszych przyjaciół.


"Z wyjątkiem istot ludzkich, tym stworzeniem, którego życie duchowe w dziedzinie współistnienia z otoczeniem, subtelności uczuć i zdolności do prawdziwej przyjaźni najbliższe jest człowiekowi, a zatem w ludzkim sensie tego słowa: najszlachetniejszym ze stworzeń - jest pełnowartościowa suka" Konrad Lorenz

Smaczne zwierzaczki
Link 28.03.2011 :: 16:28 Komentuj (0)

Dzisiejsze zajęcia urozmaiciły zwierzaczki , tym razem dzieciaki przygotowały smaczny rysunek dla Erola - obok zwierzaczków narysowały, to, co, lubią najbardziej, sowa - drzewo, rybka - staw, świnka - błotko. A Erol cierpliwie czekał na skonsumowanie.

Razem z dzieciakami Erol słucha bajki...